Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Oboustranně ukončený váleček zeleného apatitu z Čejova

Fantastický vzorek pravého českého apatitu z vyhlášeného šutráckého naleziště Čejov nedaleko Humpolce (Vysočina).

Tento samostatný krystal s typickým sloupcovitým tvarem se může pochlubit tzv. oboustranným ukončením, s typickými hladkými ploškami, které jsou lesklé.

Ukončení na jedné straně je krásně zachovalé a částečně do něj zarůstá bílý albit. Zakončení na opačné straně špalíku, je pak zachovalé přibližně z poloviny, zbývající část je bohužel odštípnutá. I přes to, že váleček apatitu není zcela dokonalý, působí estetickým dojmem a rozhodně se řadí mezi sbírkové kousky.

Barva apatitu má pro tuto lokalitu typický tmavě zelený odstín, označovaný jako olivový či brčálový. Při prosvícení baterkou zblízka se pak jedna strana špalíku rozzáří půvabnými tóny v barvě "apple green" neboli jablkově zelené (viz. foto).

Vzorek je určený nejen náročným sběratelům, ale také těm z vás, jenž se o drahé kameny a nerosty zajímáte kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

————————————————————————————

Místo nálezu: Čejov u Humpolce (Vysočina)

Rok nálezu: 80. léta

Rozměry: 25 x 12 x 10 mm

Váha: 8 g

————————————————————————————

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

» Apatit - účinky, vlastnosti a význam «

» Apatit - zajímavosti a nabídka českých apatitů «

» Albit - účinky, vlastnosti a význam «

» Náš příběh «

————————————————————————————

Lokalita Čejov

Malá vesnička jménem Čejov je vyhlášenou mineralogickou lokalitou, která se proslavila především velmi vzácnými zelenými apatity, přičemž nejdelší sloupcovité krystaly dosahovaly délky až deset centimetrů. Ve zdejších pegmatitových útvarech se však dají objevit i další minerály jako třeba andalusit, černý turmalín či některé odrůdy křemene.

První zmínky ve spojitosti s těžbou nerostů v této oblasti (Čejov) sahají přibližne sto let zpátky, kdy se zde v tzv. selských lomech těžil živec. O něco později přibližně v 70. - 80. letech zde probíhal rozsáhlý geologický průzkum, při němž se narazilo na výše popisované minerály. Od této doby je lokalita hojně navštěvovaná sběrateli a byla již několikrát důkladně přebagrována i prokopána. Dnes je tedy toto naleziště značně vyčerpané až téměř zaniklé a najít si zde svůj vlastní byť malinký špalíček zeleného apatitu je již prakticky nemožné.

Apatitů se zde i v dřívějších dobách nalezlo pouze velmi omezené množství, takže sehnat někde tento vzácný nerost je velice obtížné. Jelikož jde o skutečnou sběratelskou raritu, i cena těchto unikátních kamínků se mnohdy šplhá velmi vysoko.

————————————————————————————

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 24066
2 800 Kč –32 % 1 900 Kč
Oboustranně ukončený váleček zeleného apatitu z Čejova
apatit zeleny valecek spalik krystal lokalita naleziste cejov prirodni 5
TOP kámen
2 800 Kč –32 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty