Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Vzácná srostlice krystalků zeleného apatitu z Čejova

Hodnotný kousek přírodního českého apatitu pocházející ze slavného kamínkářského naleziště Čejov nedaleko Humpolce (Vysočina).

Jedná se o nádhernou srostlici dvou krystalků apatitu, přičmž dominantní špalík je z pohledové strany krásně ukončený klasickou hladkou ploškou. Druhý menší váleček je pak kolmo zarostlý v dominantním špalíku a je z obou stran tzv. otlačený od okolní mateční horniny, přičmž jedna ze stran je hezky dohojená množstvím drobounkých lesklých plošek.

Apatit má na běžném denním světle přirozený tmavě zelený (olivový) odstín. Tento kamínek lze však přibližně z poloviny i krásně prosvítit (sluníčkem nebo baterkou) a pozorovat tak půvabné jablečně zelené až brčálové tóny. Toto prosvícení je zachyceno na několika fotografiích.

Tento kousek lze již označit jako sbírkový a to díky slušné velikosti, kvalitnímu ukončení a podmanivé zelenkavé barvě při prosvícení.

————————————————————————————

Místo nálezu: Čejov u Humpolce (Vysočina)

Rok nálezu: 80. léta

Rozměry: 19 x 15 x 11 mm

Váha: 6 g

————————————————————————————

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

» Apatit - účinky, vlastnosti a význam «

» Apatit - zajímavosti a nabídka českých apatitů «

» Krystalové drůzy a srostlice «

» Náš příběh

————————————————————————————

Lokalita Čejov

Malá vesnička jménem Čejov je vyhlášenou mineralogickou lokalitou, která se proslavila především velmi vzácnými zelenými apatity, přičemž nejdelší sloupcovité krystaly dosahovaly délky až deset centimetrů. Ve zdejších pegmatitových útvarech se však dají objevit i další minerály jako třeba andalusit, černý turmalín či některé odrůdy křemene.

První zmínky ve spojitosti s těžbou nerostů v této oblasti (Čejov) sahají přibližne sto let zpátky, kdy se zde v tzv. selských lomech těžil živec. O něco později přibližně v 70. - 80. letech zde probíhal rozsáhlý geologický průzkum, při němž se narazilo na výše popisované minerály. Od této doby je lokalita hojně navštěvovaná sběrateli a byla již několikrát důkladně přebagrována i prokopána. Dnes je tedy toto naleziště značně vyčerpané až téměř zaniklé a najít si zde svůj vlastní byť malinký špalíček zeleného apatitu je již prakticky nemožné.

Apatitů se zde i v dřívějších dobách nalezlo pouze velmi omezené množství, takže sehnat někde tento vzácný nerost je velice obtížné. Jelikož jde o skutečnou sběratelskou raritu, i cena těchto unikátních kamínků se mnohdy šplhá velmi vysoko.

————————————————————————————

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 24057
2 200 Kč –31 % 1 500 Kč
Vzácná srostlice krystalků zeleného apatitu z Čejova
zeleny apatit cejov cesky drahy kamen prodej obrazek 4
Tip!
2 200 Kč –31 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty