Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Slušně velký špalík krásně zeleného epidotu

Kvalitní ukázka přírodního epidotu pocházející z dnes již chráněné přírodní památky Sobotín (Pfarrerb) nedaleko Šumperka (Jeseníky).

Jedná se o slušně velký krystal epidotu ve formě klasického podlouhlého špalíku/válečku.

Takto krásné samostatné krystaly epidotů jsou poměrně vzácné a tudíš i sběratelsky ceněné.

Na běžném denním světle či ve stínu je krystalek velmi temně zelený. Pokud jej však nasvítíte či prosvítíte sluníčkem nebo baterkou krásná brčálově až olivově zelenkavá barva opravdu skvěle vynikne.

Nejvzácnější kousky epidotů jsou zcela průsvitné. Tento konkrétní vzorek je také velice solidně průsvitný, což je dobře patrné i z přiložených fotografií.

Vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt opravdu krásné a kvalitní ukázky tohoto minerálu (epidotu).

————————————————————————————

Místo nálezu: Sobotín (Pfarrerb) - Jeseníky

Rok nálezu: 1994

Rozměry: 19 x 10 x 7 mm

Váha: cca 2 g

————————————————————————————

Naleziště vzácných epidotů - Sobotín (Pfarrerb)

Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.

Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.

Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.

Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.

Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.

————————————————————————————

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

» Epidot - účinky, vlastnosti, význam «

» Epidot - další nabídka «

» Epidot - další zajímavosti a prodejní nabídka na

       spřízněných stránkách "České Krystaly" «

» Náš příběh «

————————————————————————————

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 25757
920 Kč
Slušně velký špalík krásně zeleného epidotu

Popis produktu není dostupný

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: