Bílý albit prostoupený fragmenty a krystalky zeleného epidotu
Pěkná ukázka přírodního epidotu z dnes již chráněné oblasti Sobotín (Pfarrerb) nedaleko Šumperka (Jeseníky).
Základ nebo-li podložku tohoto vzorku tvoří bílý albit. Ten je posetý či prostoupený krystalky a fragmenty epidotů.
Temně zelené epidoty v kombinaci s bílým albitem vypadají poměrně esteticky, protože je zde výrazný kontrast mezi světlejším albitem a tmavým epidotem.
Na běžném denním světle či ve stínu jsou krystalky epidotů většinou tmavě až temně zelené. Pokud je však nasvítíte či prosvítíte sluníčkem nebo baterkou (zblízka) jejich krásná brčálově až olivově zelenkavá barva opravdu skvěle vynikne.
Vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt opravdu krásné a kvalitní ukázky tohoto minerálu (epidotu).
————————————————————————————
Místo nálezu: Sobotín (Pfarrerb) - Jeseníky
Rok nálezu: 1994
Rozměry: 29 x 17 x 12 mm
Váha: 8 g
————————————————————————————
Naleziště vzácných epidotů - Sobotín (Pfarrerb)
Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.
Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.
Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.
Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.
Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.
————————————————————————————
Články související s tímto kamenem:
(kliknutím na text níže otevřete daný článek)
▶ » Epidot - účinky, vlastnosti, význam «
▶ » Epidot - další zajímavosti a prodejní nabídka na
spřízněných stránkách "České Krystaly" «
▶ » Albit - účinky, vlastnosti, význam «
▶ » Krystalové drůzy a srostlice «
————————————————————————————
Popis produktu není dostupný