Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Sloupcovité krystalky epidotu tvořící hezkou srostlici

Jedná se o pěknou srostlici několika podlouhlých tzv. sloupcovitých krystalků epidotu ze slavné lokality Sobotín (Jeseníky).

Epidoty na běžném denním světle či někde ve stínu v potemnělé místnosti úplně nevyniknou, protože jejich barva je zde velmi tmavě až temně zelená.

Pokud však epidot prosvítí / nasvítí sluneční paprsky nebo ještě lépe světlo silnější baterky, kamínek se rozzáří krásnými brčálově zelenými odstíny občas s olivovými tóny.

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 27539
780 Kč
Sloupcovité krystalky epidotu tvořící hezkou srostlici
epidot olivove zeleny kaminek jeseniky naleziste sobotin obrazky 1
Srostlice krystalů
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt opravdu krásné a kvalitní ukázky tohoto minerálu (epidotu).

Níže vám určitě doporučujeme si o vyjímečném nalezišti Sobotín přečíst více. Dozvíte se zde, jak byla lokalita objevena a proč jsou dnes i malé kousky epidotů tak vzácné a ceněné.

 

Články související s tímto kamenem:

Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.

Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.

Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.

Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.

Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.

Doplňkové parametry

Kategorie: Kámen epidot - přírodní minerál
Typ / forma: Přírodní / surový / neopracovaný
Naleziště: Česká republika
Místo nálezu:: Sobotín (Jeseníky)
Rok nálezu:: 1994
Rozměry:: 18 x 17 x 9 mm
Váha:: 5 g

Podobné produkty