Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Nádherný kouřový krystal záhnědy s barevnými duhami

Vyjímečný kousek přírodní záhnědy z proslaveného českého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o krystal záhnědy pocházející ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Kvalitní drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné, protože lokalita je zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Tento středně velký krystal záhnědy má po svém obvodu krásně zachovalé stěny a plochy, které mají místy zajímavé rýhování. Samotná špice krystalu je pak až na drobné ťuknutí prakticky dokonalá a nepoškozená.

Záhněda je sice místy lehce pokrytá tenkou vrstvičkou bílého křemene, krystal však i přes to působí velmi estetickým celkovým dojmem, protože většina jeho povrchu je krásně lesklá.

Díky tomu lze při jeho prosvícení sluníčkem nebo baterkou v některých pasážích poměrně snadno nahlédnout dovnitř a pozorovat tak hezký vnitřní svět.

Ten ukrývá v některých úsecích slušnou čistotu, především zde však můžete obdivovat množství mlhovin, inkluzí a peříček. Po důkladnějším prozkoumání objevíte i překrásné pestrobarevné duhy z nichž některé se pyšní velikostí 5 - 10 milimetrů. (Tyto duhové odlesky bohužel nejdou fotoaparátem dobře zachytit).

Skutečně úžasná je pak na tomto krystalu především jeho barva, která má vyjímečně kvalitní kouřový odstín, v němž se působivě prolínají světlé a tmavé tóny. Toto zbarvení je typické právě pro záhnědy z této oblasti (Dolní Bory - Hatě).

Zkušení šutráci a sběratelé minerálů dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Kvalitní kousky z tohoto naleziště jsou tedy opravdu ceněné a vzácné.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 80. léta

Rozměry: 60 x 46 x 26 mm

Váha: 94 g

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

U NÁS VŽDY VÍTE CO KUPUJETE

Snažíme se, aby všechny námi nabízené minerály a drahé kameny byly co nejlépe prezentovány a vy jste tak přesně věděli co kupujete.

Každý kamínek pro vás tedy detailně nafotíme ze všech stran a opatříme jej originálním popiskem, jenž ho perfektně vystihuje. V tomto popisu navíc naleznete i červeně vytučněná slova či slovní spojení, pod kterými naleznete jednotlivé články. (Stačí na toto červeně psané slovo kliknout a v novém okně vašeho prohlížeče se otevře celý článek).

Ke všem nerostům navíc vždy uvádíme i tzv. "Rodný list" tedy místo a rok jejich nálezu. Samozřejmostí jsou pak rozměry daného vzorku a jeho váha.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - Prodej záhněd, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - Nabídka záhněd.

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 18811
2 300 Kč –17 % 1 890 Kč
Nádherný kouřový krystal záhnědy s barevnými duhami
zahneda krystal kamen drahy dolni bory hatě reka oslava sbirkovy mineral prodej 1
2 300 Kč –17 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

zahneda krystal barevna duha duhovy odlesk duhovy kamen obrazek 4 22395
zahneda srostlice krystalky albit kremen levny kamen 5 22824
zahneda zlomek krystalu prirodni drahy kamen cesky 1 22374
plochy zlomek krystalu kourove zahnedy prirodni kamen 1 24704