Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Větší krystal kouřové záhnědy z Dolních Borů - Hatě

Pohledný vzorek přírodní záhnědy z dříve oblíbené šutrácké lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o střední až větší krystal záhnědy, který se může pochlubit délkou téměř deset centimetrů a váhou přes čtvrt kilogramu.

Krystal má zachovalou většinu obvodových stěn i špici a z pohledové strany vypadá opravdu velmi dobře. Ze zadní nepohledové strany je záhněda v horní části lehce pokrytá bílým albitem a krystal zde nená úplně klasický tvar, protože jej zde v růstu značně omezovala tzv. mateční hornina, nejčastěji křemen, albit či ortoklas.

Povrch záhnědy je převážně matný, najdou se zde však i menší úseky, které jsou částečně či zcela lesklé. Záhněda je celá lehce průsvitná (sluníčkem či baterkou) a v nejkrásnější pasáži lze pak i mírně nahlédnout dovnitř kamene a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět plný nejrůznějších úkazů v podobě mlhovin, inkluzí či peříček.

Pokud krystal důkladněji prozkoumáte, objevíte i pěkné menší barevné duhy.

Úžasná je však na této záhnědě především její barva, která se pyšní unikátním kouřovým odstínem. V kameni se totiž prolínají světné i tmavší kouřové tóny, což vypadá opravdu skvěle.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: cca 95 x 60 x 45 mm

Váha: 265 g

 

NALEZIŠTĚ DOLNÍ BORY - HATĚ

Tato jedinečná záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve (před 50ti lety) se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou. Zobrazit celý článek o nalezišti Bory

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE DÁREK ZDARMA

Pokud si na našem e-shopu objednáte nějáký kamínek, stříbrný šperk, náramek, náhrdelník či knihu, dostanete od nás dárek v podobě jednoho minerálu z Vysočiny zdarma. Při rozbalování Vaší zásilky se tak můžete těšit na milé překvapení.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 20122
2 400 Kč
Větší krystal kouřové záhnědy z Dolních Borů - Hatě
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

zahneda krystal kamen drahy dolni bory hatě reka oslava sbirkovy mineral prodej 1
1 890 Kč
2 300 Kč (–17 %)
18811
zahneda kamen krystal prirodni prodej cena 1 20601