Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Úžasná srostlice záhněd s mohutným dominantním krystalem - sběratelská záležitost z Alp - Mont Blanc

Fantastický kousek přírodní záhnědy pocházející z masivu Mont Blanc ve francouzských Alpách a to z nadmořské výšky cca 3000 m.n.m.

Jedná se o skutečně mohutnou a velmi estetickou srostlici, která je tvořena několika krystaly záhněd. Takto velké a kvalitní srostlice jako je tato se v přírodě vyskytují zcela vyjímečně, proto tento vzorek rozhodně patří mezi sběratelské unikáty.

Jako první každého jistě zaujme největší tzv. dominantní krystal, který se pyšní uctihodnou délkou 12 centimetrů a krásným buclatým tvarem (průměr krystalu činí přes 5 centimetrů).

Tento majestátní krystal má nádherně zachovalé obvodové stěny i samotnou špici, která je prakticky dokonalá. Navíc se tento krystal v jedné pasáži pyšní i částečným tzv. Katedrálovým růstem.

Ze zadní nepohledové strany je krystal sice lehce pokrytý slabounkou vrstvičkou temně zeleného chloritu a místy je zde narostlý i drobný bílý albit, to však rozhodně nijak nekazí celkový úžasný dojem z tohoto krystalu.

Pokud kámen oproti (dennímu) světlu natočíte pod správným úhlem, můžete na krystalových ploškách (fazetách) ve špici spatřit i náznaky obrazců ve tvaru malých trojúhelníčků, jenž se vzájemně překrývají. Tyto geometrické útvary (trojúhelníčky) jsou zde však patrné jen velmi slabě, takže kámen nelze jednoznačně zařadit mezi tzv. Mistrovské krystaly a to konkrétně Záznamový krystal (Strážcě záznamů). Obrazce jsme se pro vás pokusili zachytit v detailu na předposlední fotografii.

Povrch tohoto dominantního krystalu je převážně lesklý, takže pokud jej prosvítíte sluníčkem nebo lépe baterkou, můžete celkem slušně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak působivý vnitřní svět.

Ten ukrývá velké množství půvabných mlhovinových závojů, najdete zde však i menší inkluze či peříčka. Jelikož je krystal celý průsvitný (viz poslední foto) má samozřejmě i ucházející čistotu.

Ti pozornější z vás uvnitř krystalu dokonce objeví i náznak tzv. Fantomu, neboli dalšího krystalu. V našem konkrétním případě lze uvnitř spatřit část špice, restektivě dvě její plošky. Ty jsou viditelně pokryté zeleným chloritem, což jasně dokládá přerušovaný růst tohoto krystalu - tedy úkaz označovaný jako Fantom.

Fantomy vznikají tak, že se růst krystalu v určité fázi jeho vývoje zastaví a po určité době (třeba i po tisíci letech) začne opět růst, takže ten původní obalí uvnitř sebe. Tento vývojový proces se může několikrát opakovat, a tak samotný krystal může v sobě ukrývat i několik vrstev krystalů v sobě vrostlých. Pro lepší pochopení doporučujeme přečíst celý článek o tomto vzácném úkazu.

Okolo hlavního 12-ti centimetrového krystalu najdete ještě několik dalších menších krystalů, z nichž některé vzájemně vrůstají do sebe. Některé z těchto krystalů jsou více zachovalé, jiné méně, můžete zde však najít i tzv. otlačené krystaly a to od okolní tzv. mateční horniny, která bránila v jejich dalším růstu a vývoji.

Tento vzorek lze označit i jako "podložkový", protože spodní a i zadní strana kamene je převážně tvořena mléčným až šedým křemenem a bílým albitem, samozřejmě je zde přítomný i výše zmíněný zelený chlorit.

Ze spodní strany se však po detailnějším prozkoumání můžete kochat i drobounkými ploškami či špičkami záhněd, které jsou zarostlé právě mezi albitem a křemenem. Na jedné přiblížené fotografii je to i celkem dobře patrné.

Kámen jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu. (U vzorku je tedy celkem 15 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr v milimetrech a váhu v gramech.

Tato unikátní srostlice záhněd sice nepatří k těm nejlevnějším, jde však o skutečnou raritu, která se stane dominantou a ozdobou každé sbírky. Kámen je samozřejmě vhodný i pro ty z vás, jenž se o drahé nerosty zajímáte kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

 

Místo nálezu: Mont Blanc (francouzské Alpy)

Rok nálezu: 2019

Rozměry: cca 135 x 130 x 75 mm

Váha: 1365 g ( 1,3 kg)

 

Příběh kamene...

Tuto obdivuhodnou drůzu záhnědy pro vás nalezl náš dlouholetý kamarád, který ve svém volném čase hledá drahé kameny nejen na Vysočině či ve zbylých částech naší republiky, ale občas si udělá i dobrodružnou výpravu za vzácnými minerály do zahraničí. Asi nejvíce jej však fascinují Alpy a to konkrétně masiv Mont Blanc nacházející se na území Francie.

Ve výškách okolo 3000 m.n.m se zde totiž dají nalézt krásné dutiny a to nejčastěji s křišťály či záhnědami. Nejedná se však o žádnou lehkou procházku po horských pěšinkách, ale o náročnou vysokohorskou expedici v extrémních přírodních pomínkách, takže kameny pocházející z těchto výprav mají svoji cenu. Krystaly či drůzy jsou zde samozřejmě vydobývány ručně.

Pokud tedy toužíte po drahém minerálu ze zahraničí, určitě vám doporučujeme tyto kameny se svým vlastním příběhem, hledané s nadšením a láskou.

 

Články související s tímto kamenem :

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

————————————————————————————

Další přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku pravých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 21114
7 700 Kč –10 % 6 900 Kč
Úžasná srostlice záhněd s mohutným dominantním krystalem - sběratelská záležitost z Alp - Mont Blanc
zahneda velka srostlice druza prodej alpy kamen 1
TOP kámen
7 700 Kč –10 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Doplňkové parametry

Kategorie: Přírodní surová záhněda - pravý kámen - minerál
Velikost: Velký kámen

Podobné produkty

zahneda krystal podlozkova vnitrni svet kamen cesky drahokam vysocina obrazky 1
1 000 Kč
1 250 Kč (–20 %)
16786
zahneda podlozkova vysocina krystaly kamen prirodni obrazek 12 8345