Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Pohledný krystal kouřové záhnědy se vzácným částečným žezlovým růstem

Estetický a vzácný kousek pravé české záhnědy pocházející ze slavného šutráckého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o menší spíše už středně velký krystal záhnědy, který se svojí délkou 7 centimetrů rozhodně nepatří mezi žádné drobky.

Tento krystal má z pohledové i obou bočních stran moc hezky zachovalé obvodové stěny i špici. Ze zadní strany se sice špice nedochovala v úplně perfektním stavu, protože je zde tzv. odštípnutá či sedřená, nicméně to krystalu nějak výrazně neubírá na jeho celkové kráse.

Pokud se na záhnědu pozorněji zadíváte, zjistíte, že se navíc z pohledové strany pyšní i velice vzácným růstem, ten se odborně označuje jako "Žezlový". (Žezlový růst zde mají čtyři z šesti obvodových stěn).

Žezlové krystaly byly v průběhu svého růstu na nižších úrovních obklopeny okolní (mateční) horninou, která zastavila (omezovala) jejich vývoj. Proto tyto krystaly mohly pokračovat v růstu pouze v jediném místě a to u vrcholu krystalu. Díky tomu vznikl útvar, který má tvar žezla, proto se tedy těmto krystalům říká žezlové.

V přírodě se krystaly s tímto unikátním růstem vyskytují naprosto ojediněle a jsou tedy vyhledávanou sběratelskou raritou.

V nejspodnější části krystalu pak záhněda postupně přechází až do mléčného či šedého křemene, na kterém byla původně (před mnoha miliony lety) narostlá. Tento křemen má dokonce náznak špice, takže kámen tak trochu působí jako by byl oboustranně vyvinutý. Na křemeni pak můžete objevit narostlý ještě drobný bílý albit.

Samotná barva záhnědy má pak fantastický kouřový odstín, který patří k jednomu z nejatraktivnějších co české záhnědy nabízejí.

Díky částečně lesklému povrchu krystalových stěn, můžete také při prosvícení vzorku sluníčkem nebo baterkou poměrně dobře nahlédnout dovnitř krystalu a kochat se tak zajímavým a pestrým vnitřním světem.

Ať už jste začínající či pokročilý sběratel minerálů, nebo se o drahé kameny zajímáte kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem, tento vyjímečný krystal si jistě zamilujete.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 70 x 34 x 24 mm

Váha: 66 g

————————————————————————————

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tato jedinečná ukázka záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 22962
3 400 Kč
Pohledný krystal kouřové záhnědy se vzácným částečným žezlovým růstem
zahneda zezlovy krystal kourovy stary nalez dolni bory hate obrazky 1
Tip!
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

zahneda krystal dolni bory hate vysocina obrazky 2
2 200 Kč
2 500 Kč (–12 %)
20059
zahneda krystal podlozkova vnitrni svet kamen cesky drahokam vysocina obrazky 1
1 000 Kč
1 250 Kč (–20 %)
16786
zahneda krystalek podlozkovy vzorek muskovit albit kremen obrazek 7
280 Kč
430 Kč (–34 %)
22524
zahneda podlozkova vysocina krystaly kamen prirodni obrazek 12 8345