Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Lesklý krystal záhnědy s podmanivou kouřovou barvou a vzácným růstem - Mistrovský krystal Elestial

Sběratelský kousek pravé české záhnědy pocházející z proslavené kamínkářské lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o velmi kvalitní a estetický vzorek záhnědy a to konkrétně o středně velký krystal.

Nejvíce krása této záhnědy vynikne z přední tzv. pohledové strany, protože kámen se zde pyšní velmi zachovalými stěnami a vysokým leskem. Ze zadní strany je vzorek také velmi slušně zachovalý, pouze místy je mírně otlačený, odřený či ťuklý, avšak jeho tvar zde už není úplně pohledný. Nicméně jako celek tato záhněda působí skutečně obdivuhodným dojmem.

Krystal je nejenom tzv. oboustranně vyvinutý, takže má špice na obou svých koncích, ale navíc se pyšní i vzácným elestiálním neboli hypoparalelním růstem. Díky tomu jej můžeme zařadit mezi unikátní Mistrovské krystaly a sice Elestial dar Andělů.

Fantastická je však také samotná barva záhnědy, která má působivý jemně kouřový odstín s výraznějšími tmavšími inkluzemi. Právě kombinace světlého a tmašího kouřového zbarvení dodává této záhnědě vynikající trojrozměrnost (prostorovost).

Pomocí slunečních paprsků či baterky lze také celý krystal prosvítit. Jeho zadní strana je sice zakalená, ale do přední části krystalu lze celkem slušně nahlédnout a kochat se tak množstvím úkazů v podobě peříček a mlhovin. (Nahlédnout lze přibližně jeden centimetr pod povrch, hlouběji je již kámen zakalený).

Ti pozornější z vás po důkladnějším prozkoumání objeví uvnitř krystalu i pěkné duhové odlesky.

Tato jedinečná záhněda je vhodná jak pro náročnější sběratele, tak i pro ty z vás, jenž se o drahé kameny zajímáte kvůli jejich enregetickým účinkům a vlastnostem.

————————————————————————————

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 56 x 45 x 43 mm

Váha: 101 g

————————————————————————————

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

————————————————————————————

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je velice obtížné.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 22941
4 500 Kč
Lesklý krystal záhnědy s podmanivou kouřovou barvou a vzácným růstem - Mistrovský krystal Elestial
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

zahneda srostlice krystalky albit kremen levny kamen 5 22824
plochy zlomek krystalu kourove zahnedy prirodni kamen 1 24704