Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Temně kouřový krystal záhnědy s barevnými duhami

Sběratelský kousek přírodní záhnědy ze slavného českého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o středně velký krystal záhnědy, který se může pochlubit délkou 7,5 centimetru. Tento krystal má ze třech stran slušně zachovalé obvodové stěny i špici, poslední čtvrtá strana se však bohužel nezachovala. I přes to, že tento kámen není zdaleka dokonalý, působí opravdu krásným celkovým dojmem.

Povrch záhnedy je převážně částečně lesklý a místy je lehounce pokrytý slabou vstvičkou bílého albitu či shluky lupínků muskovitu neboli světlé slídy.

Krystal je prakticky celý krásně průsvitný (sluníčkem nebo baterkou) a v některých pasážích můžete i lehce nahlédnout dovnitř a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět plný nejrůznějších úkazů v podobě mlhovin, inkluzí a peříček.

Poměrně snadno lze objevit i moc hezké duhové odlesky, kterých se zde nachází hned několik. Jedna barevná duha je mimochodem zachycena i v detailu na fotografii.

Opravdu vzácná je pak především samotná barva záhnědy, která se pyšní unikátním temně kouřovým odstínem. Takto zbarvené záhnědy patří mezi jedny z nejkrásnějších jaké můžete na Vysočině najít a jsou typické právě pro lokalitu Dolní Bory - Hatě.

Pokud chcete sobě, nebo někomu blízkému udělat radost kvalitní záhnědou, tento kámen bude jistě tím pravým. Podobné kousky záhněd jako je tento se na zoraných polích rozhodně nenachází. Kámen udělá radost jak sběrateli, tak i někomu kdo se o drahé nerosty zajímá kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 75 x 40 x 36 mm

Váha: 215 g

 

NALEZIŠTĚ DOLNÍ BORY - HATĚ

Tato nádherná záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve (před 50ti lety) se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou. Zobrazit celý článek o nalezišti Bory

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 20059
2 500 Kč –12 % 2 200 Kč
Temně kouřový krystal záhnědy s barevnými duhami
zahneda krystal dolni bory hate vysocina obrazky 2
2 500 Kč –12 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty