Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Fragment krystalu kouřové záhnědy s hezkým vnitřním světem

Pěkný kousek záhnědy nalezený na významné mineralogické lokalitě Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Tento menší fragment krystalu záhnědy má zachovalé některé části obvodových stěn a kousek špice. Přesto, že se však nejedná o celý krystal ale pouze jeho část, působí kamínek moc hezkým celkovým dojmem.

Záhněda je celá krásně průsvitná (sluníčkem nebo baterkou) což je výborně zachyceno na poslední fotografii. Díky převážně lesklému povrchu lze při tomto prosvícení kamene i skvěle nahlédnout dovnitř a pozorovat tak jeho pestrý vnitřní svět.

Ten ukrývá množství nejrůznějších úkazů jako mlhovin, peříček či inkluzí. Po velmi důkladném prozkoumání lze objevit i drobounkou barevnou duhou.

Nejúžasnější je však samotná barva záhnědy, která se pyšní poměrně vzácným kouřovým odstínem, v němž se zajímavě prolínají světlejší a tmavší tóny.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 34 x 30 x 22 mm

Váha: 30 g

 

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci a staří sběratelé minerálů dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu z této lokality je prakticky nemožné.

 

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 21945
260 Kč
Fragment krystalu kouřové záhnědy s hezkým vnitřním světem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

zahneda krystal kamen drahy dolni bory hatě reka oslava sbirkovy mineral prodej 1
1 890 Kč
2 300 Kč (–17 %)
18811
zahneda krystalek podlozkovy vzorek muskovit albit kremen obrazek 7
280 Kč
430 Kč (–34 %)
22524