Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Mohutný fragment krystalu kouřové záhnědy - průsvitný kámen s duhovými odlesky

Obdivuhodný kousek přírodní záhnědy z velice známé české lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o skutečně mohutný vzorek, který se pyšní velikostí přes deset centimetrů a váhou více než jeden kilogram. Takto velké ukázky drahých kamenů se v naší přírodě vyskytují naprosto ojediněle, záhněda tedy rozhodně patří mezi ty vzácnější a cennější kousky.

Jedná se o velký fragment krystalu záhnědy, který má v některých pasážích zachovalé části krystalových stěn. Přes to, že nejde o dokonalý krystal, však tento kámen působí opravdu úžasným celkovým dojmem.

Povrch kamene je částečně až zcela lesklý, pokud tedy prosvítíte záhnědu sluníčkem nebo baterkou, můžete v některých úsecích i lehce nahlédnout dovnitř a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět.

Ten ukývá veliké množství nejrůznějších úkazů od mlhovinových závojů až po inkuze a peříčka. Po důkladnějším prozkoumání můžete objevit i pěkné menší barevné duhy.

(Záhněda je celá krásně průsvitná, kvůli množství vnitřních úkazů lze však nahlédnou pouze jeden až centimetry pod povrch). Prosvícení kamene baterkou a některé duhové odlesky jsme pro vás zachytili na několika fotografiích.

Velice příjemná a doopravdy vzácná je pak samotná barva záhnědy. Ta se pyšní fantastickým kouřovým odstínem, ve kterém se kouzelně prolínají světlejší a tmavší tóny.

Kámen jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu (U vzorku je celkem 13 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme i přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

Tato unikátní XXL záhněda potěší hlavně nadšence a příznivce velkých vzorků. Je vhodná jak pro začínající či pokročilé sběratele, tak i pro ty z vás, jenž se o drahé nerosty zajímáte kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: cca 105 x 90 x 80 mm

  • V nejdelším místě (šikmo) měří vzorek až 130 milimetrů

Váha: 1074 g (1 kg)

 

NALEZIŠTĚ DOLNÍ BORY - HATĚ

Tato obrovská záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve (před 50ti lety) se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou. Zobrazit celý článek o nalezišti Bory

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

ČESKÉ vs. ZAHRANIČNÍ DRAHÉ KAMENY

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli (přečtěte si "Náš příběh"), takže vám ručíme za jejich pravost a čistě přírodní a surový původ. Kameny hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou pozitivní energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi daleko bližší a pro nás tudíš vhodnější než ty zahraniční.

Kameny dovážené ze zahraničí se těží strojně a navíc se velmi často falšují, či uměle upravují, aby se tak dosáhlo jejich lepšího vzhledu. Navíc k vám putují mnohdy i přes půlku planety a projdou tak rukama spousty přeprodejců a obchodníků. Toto všecho může mít samozřejmě negativní vliv na energetické účinky a vlastnosti těchto minerálů.

U nás máte jistotu, že kamínky putují z čisté přírody prakticky rovnou k vám domů.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 20167
3 500 Kč
Mohutný fragment krystalu kouřové záhnědy - průsvitný kámen s duhovými odlesky
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

zahneda podlozkova vysocina krystaly kamen prirodni obrazek 12 8345