Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Velmi kvalitní srostlice krystalů záhněd na křemeno-albitové podložce

Obdivuhodný vzorek pravé české záhnědy pocházející z proslaveného šutráckého naleziště Pikárec (Vysočina).

Jedná se o velmi kvalitní středně velkou srostlici, která je tvořena dvojicí krystalů záhněd narostlých na podložce.

Dominantní krystal se může pochlubit uctihodnou délkou 7 centimetrů a poměrně zajímavým růstem. Na první pohled jde o klasický krystal, pokud se však podíváte pozorněji, zjistíte, že v samotném vrcholu se krystal jakoby rozdvojuje, díky čemuž má dvě špice. Jedna z těchto špiček je sice mírně sedřená, ale jinak je tento majestátní krystal moc krásně zachovalý.

Druhý menší z krystalů má nevšední plochý tvar a až na lehké ťuknutí špice je také prakticky dokonalý.

Oba krystaly se pak pyšní velice slušným leskem svých stěn, takže pokud je prosvítíte sluníčkem nebo baterkou můžete opravdu skvěle nahlédnout dovnitř a kochat se tak jejich pestrým a bohatým vnitřním světem. Tento tzv. vnitřní vesmír (svět) ukrývá nejen celkem dobrou čistotu, ale najdete zde i spoustu různých úkazů v podobě mlhovin, peříček, inkluzí a dalších. Za zmínku jistě stojí i hezká menší barevná duha o rozměrech cca 10 x 5 milimetrů.

Někteří lidé se do tohoto vnitřního světa kamenů vydrží dívat i dlouhé minuty a nepřestane je fascinovat. Úkazy skryté uvnitř totiž výborně rozvíjí lidskou fantazii a vy tak můžete mít mnohdy pocit, že vidíte například nijáké zvíře či jiný objekt.

Skutečně příjemná je i samotná barva záhnědy. Ta má ve stínu a na běžném denním světle poměrně temně hnědý odstín, když však kámen prosvítíte (sluníčkem nebo baterkou) rozzáří se půvabnými jemně až středně hnědými tóny, místy s kouřovým či dokonce decentním žluto-zlatavým nádechem (viz. foto).

Oba krystaly záhněd jsou pak elegantně narostlé na tzv. podložce (mateční hornině). Ta je zde tvořena pro Vysočinu typickými minerály jako jsou mléčný až šedý křemen, bílý až nažloutlý albit, okrově zbarvený ortoklas a samozřejmě nesmí chybět ani lupínky stříbrně lesklé slídy tzv. muskovitu.

Krystaly záhněd narostlé na podložce jsou poměrně vzácné, protože se v naší přírodě nevyskytují úplně běžně, působí však daleko estetičtějším dojmem než samostatné krystaly bez podložky. Navíc je takový vzorek spestřen i o další minerály, konkrétně zde se jich vyskytuje hned pět (záhněda, křemen, albit, ortoklas, muskovit) což je zajímavé nejen ze sběratelského ale i z ezoterického hlediska.

Pokud vás fascinují unikátní kameny z naší přírody, tento kousek si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

 

Místo nálezu: Pikárec (Vysočina)

Rok nálezu: 2020

Rozměry: cca 70 x 50 x 35 mm

Váha: 136 g

 

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

 

U nás vždy víte, co kupujete

Snažíme se, aby všechny námi nabízené minerály a drahé kameny byly co nejlépe prezentovány a vy jste tak přesně věděli co kupujete.

Každý kamínek pro vás tedy detailně nafotíme ze všech stran a opatříme jej originálním popiskem, jenž ho perfektně vystihuje.

Ke všem nerostům navíc vždy uvádíme i tzv. "Rodný list" tedy místo a rok jejich nálezu. Samozřejmostí jsou pak rozměry daného vzorku a jeho váha.

Pod každým popisem kamene také naleznete odkazy na jednotlivé články, které s ním souvisejí.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 22365
4 700 Kč –38 % 2 900 Kč
Velmi kvalitní srostlice krystalů záhněd na křemeno-albitové podložce
zahneda srostlice krystaly prusvitna kvalitni vzorek cesky drahy kamen prodej obrazek 2
4 700 Kč –38 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

zahneda krystalek podlozkovy vzorek muskovit albit kremen obrazek 7
280 Kč
430 Kč (–34 %)
22524